Vid en ombildning krävs att minst två tredjedelar av hyresgästerna röstar ja för att fastigheten ska kunna köpas loss och bli bostadsrätter.Det har dock förekommit fall där personer skrivits på adresser utan att faktiskt bo där – enbart för att påverka omröstningen. Den nya lagen är ett svar på detta problem. Den viktigaste förändringen är:
Hyresgäster måste ha varit folkbokförda i lägenheten i minst sex månader för att få rösta vid en ombildning.
Det innebär att tillfälliga eller inskrivningar med kort framförhållning inte längre ger rösträtt.
Syftet med lagändringen
Lagstiftningen har två tydliga mål:
- Motverka manipulation av ombildningsprocesser
- Säkerställa att beslut fattas av faktiska boende
Genom att införa ett tidskrav stärks legitimiteten i köpstämmor och minskar risken för externa intressen. Detta skapar också färre osäkerheter kring vilka som har rösträtt och där beslut om förvärv av fastigheten för ombildning till bostadsrätt fattas av de som faktiskt är långsiktigt boende och engagerade i huset.
– Vi välkomnar lagändringen till fullo eftersom denna bidrar till mer sunda och hållbara ombildningar där beslutet om att ombilda till bostadsrätter faktiskt vilar hos de hyresgäster som har ett långsiktigt intresse i huset. Vi har sett flertalet lagändringar och skärpning av lagstiftningen under senaste åren vilket visar att man tar frågan på allvar och bidrar till en betydligt mer transparent och hållbar bransch säger Alex Liljeblom, VD vid Interesta.
